صنایع ریخته گری و صنایع فولاد شرایط خاصی نسبت به صنایع دیگر دارند که برای صاحبان این صنایع حساسیتهای خاصی در استفاده از جرثقیلها ایجاد می کند. شرایط در صنایع ریخته گری بخصوص در صنایع ریخته گری فولاد موجب می شود تا جرثقیلهای مخصوصی جهت استفاده در این صنایع طراحی و ساخته شود. در مقایسه با صنایع دیگر در کارخانجات ریخته گری سرعت و دقت کاری جرثقیلها بایستی بالا باشد چرا که زمان در ریخته گری پارامتر مهمی است. گروه کاری صنایع ریخته گری بالا بوده و میزان استفاده از جرثقیل در روز بقدری بالاست که اصطلاحا گروه کاری دائم کار نیز گفته می شود. شرایط دمایی بالا و گرد و غبار در ریخته گری ها شرایط ویژه ای را برای جرثقیلها ایجاد می کند.
وینج های جرثقیل های ریخته گری معمولا در گروه کاری بالا ساخته می شود و رعایت برخی موارد در ساخت جرثقیلهای سقفی ریخته گری بسیار مهم است. برخی از این موارد عبارتند از:
- ساخت سازه با ضریب اطمینان بالا
- استفاده از قطعات با طول عمر بالا
- استفاده از وینچهای با گروه کاری و سرعت بالابری بالا
- استفاده از موتورهای روتور استوانه ای
- استفاده از موتورهایی با IP ، ED و سوئیچ استارت بالا
- استفاده از ترمزهای اضطراری کفشکی در ظرفیتهای بالا
- طراحی تابلو با IP بالا و سیستم خنک کننده
صنایع ریخته گری بسیار وابسته به جرثقیل می باشند بنابراین علاوه بر میزان استهلاک، سرعت تعمیرات نیز بسیار مهم است. در صورت خرابی جرثقیل سقفی که پاتیل دارای مذاب را حل می کند، خسارت بالایی بوجود خواهد آمد بنابراین بایستی حتما از برند های معتبر در وینچهای بالابری استفاده شود و برنامه بازرسی و نگهداری بصورت مرتب روی دستگاهها صورت گیرد. تا حد امکان از بکارگیری سیستمهای حفاظتی اضافه همچون میکروسوئیچ ها و قطعاتی که بروز خطا در آنها موجب توقف کل جرثقیل سقفی می گردد اجتناب می شود ولی در مورد قطعاتی که مثل کلید کنترل احتمال آسیب دیدن آنها زیاد است، قطعه یدکی بایستی در دسترس باشد و قابلیت تعویض سریع داشته باشد.
در صنایع ریخته گری، جرثقیلهای سقفی با توجه به کاربرد آنها که در تغذیه کوره و یا درخط ذوب ریزی استفاده می شوند و یا در قالب گیری و یا سایر موارد خصوصیتهای متمایزی دارند.
در صنایع ریخته گری فولاد و چدن ، جرثقیلهای سقفی که وظیفه شارژ کوره را دارند معمولا به سیستم مگنت مجهز می باشند که بایستی سرعت بالایی در انتقال مواد به کوره داشته باشند. در جرثقیلهای سقفی که برای ذوب ریزی استفاده می شود بایستی حفاظت کافی از موتورها و وینچ بالابر و سیستم برق رسانی در مقابل حرارت ناشی از تشعشعات و دود و گرد و غبار کوره انجام پذیرد. در ظرفیتهای بالا برخی از این جرثقیلها دارای وینچ بالابر کمکی جهت تخلیه پاتیل می باشند که با وینچ بالابر اصلی بر روی یک کالسکه حرکت می کنند. در قسمت قالبگیری جرثقیلهای سقفی دارای دقت بالا و سوئیچ استارت بالا می باشند.
ساخت جرثقیلهای سقفی مخصوص ریخته گری بمانند صنعت ریخته گری به تجربه بالایی نیاز دارد . این جرثقیلها بدلیل نحوه کاربری نیاز به نگهداری و رسیدگی ویژه ای هستند. رعایت اصول لازم در ساخت و نگهداری این دستگاهها نسبت به جرثقیلهای سقفی سایر صنایع بسیار حیاتی تر می باشند. بنابراین گران بودن این جرثقیلها و بالا بوده میزان و هزینه تعمیر و نگهداری امری اجتناب ناپذیر است.

کران سیستم توران

» طراح و سازنده انواع جرثقیل سقفی ، جرثقیل دروازه ای و جرثقیل بازویی

» ساخت انواع سازه های فلزی و تجهیزات جابجایی مواد 

» فروش و خدمات پس از فروش 

 

آدرس: کیلومتر 40 اتوبان تهران - قم، شهرک صنعتی شمس آباد، بلوار نارنجستان، گلبرگ12، پلاک 9

تلفن: 56235923 - 56235922- 56232969-021

فکس: 56232970-021

ایمیل: info@turancrane.com

واتس آپ و تلگرام : 5623954-0912