جرثقیلهای سقفی و دروازه ای پس از نصب نیاز به تعمیر و نگهداری مخصوص خود را دارند. با توجه به گروه کاری و محیط مورد استفاده این دستگاهها میزان استهلاک آنها متفاوت خواهد بود.
در زمان سفارش و خرید جرثقیلهای سقفی جهت برخورداری از خدمات پس از فروش مناسب چندین نکته اهمیت بالایی دارد که عبارتند از:
- تهیه دستگاه از شرکت معتبر
- اطمینان از متعهد بودن شرکت فروشنده به ارائه گارانتی و خدمات پس از فروش
- خرید تجهیزات رند بازار
- الزام فروشنده به ارائه کاتالوگ و دفترچه نهایی ساخت و نقشه های تعمیراتی مورد نیاز
- قیمت لوازم یدکی
- خرید تجهیزات طبق کاربری واقعی
- خرید تجهیزات با کیفیت جهت کاهش استهلاک
- آموزش نحوه کاربری جرثقیلهای سقفی به پرسنل
دستگاه های جرثقیل سقفی و دروازه ای نسبت به تجهیزات دیگر جابجایی مواد نظیر لیفتراک و جرثقیلهای ماشینی ، استهلاک کمتر و هزینه تعمیر و نگهداری بسیار پایینتری دارند. کار با این دستگاه ها بسیار آسانتر می باشد و نیاز به اخذ گواهینامه ندارد ولیکن آموزش اولیه نحوه استفاده بسیار مفید خواهد بود. البته استهلاک پایین منوط به ساخت بدون عیب این دستگاهها می باشد.
عمده معایبی که در جرثقیلهای سقفی بوجود می آیند به سه دسته تقسیم می شوند.
1- معایب برقی
2- معایب سازه ای
3- معایب مکانیکی
معایب برقی:
عمده مشکلات دستگاههای جرثقیل سقفی در سیستم برق رسانی و کنترل جرثقیل می باشد که دلیل اکثر مشکلات استفاده از اجناس نامرغوب کره ای و چینی بوجود می آید. طراحی صحیح تابلو برق و استفاده از قطعات مناسب با جرثقیل سقفی در طول عمر قطعاتی همچون کنتاکتورها بسیار مهم است. در صورت استفاده از برندهای اروپایی معتبر هزینه اولیه بالایی متقبل می شود ولی در مقایسه با هزینه تعمیرات بعدی به صرفه می باشد. بسیاری از مشکلاتی که در جرثقیلها بوجود می آید بدلیل نقص در طراحی سیستم کنترل و حفاظتهای مربوطه می باشد که قابل پیشگیریست.
معایب سازه ای:
خوردگی ریلها مشکل بسیاری از جرثقیلهایی است که طراحی و ساخت و نصب آنها بدرستی صورت نگرفته است. صدای سایش ریلها و صداهایی که ناشی از ضربه زدن جرثقیل سقفی به تیرهای طولیست مشکلاتی هست که به قسمت سازه جرثقیل باز می گردد. از موارد مهمی که بروز این مشکلات را در ساخت و نصب سازه جرثقیل سقفی موجب می گردد می توان به چند نکته اشاره کرد.
- عدم هم راستا و هم ترازی تیر حمالهای جرثقیل سقفی
- عدم هم راستایی در ریلهای جرثقیل سقفی
- عدم رفع پله در اتصالات ریلها
- استفاده نکردن از ریل فارسی بر
- مشکلات سازه ای- مکانیکی پلهای جرثقیل سقفی
در بسیاری موارد دقت سازنده سوله و سالن در هم راستایی ستونها و کنسولها پایینتر از حد مورد نیاز در جرثقیلهای سقفی می باشد. به تجربه می توان گفت بدلیل تفاوت نگرش سوله سازان به بحث سازه تیرهای حمال طولی، دقت نصب آنها پایینتر از جرثقیل سازان است و توصیه می شود ساخت و حدالامکان نصب تیر حمالها به سازندگان جرثقیل سقفی محول گردد.
معایب مکانیکی:
جرثقیل سقفی و دروازه ای یک ماشین مکانیکی بوده که کیفیت نهایی آن بسیار وابسته به قطعات مکانیکی و نحوه مونتاژ صحیح آنها می باشد.
جرثقیل سقفی از دو قسمت مکانیکی عمده راهبر طولی و وینچ بالابری تشکیل شده است.
ساخت صحیح و انتخاب موتورگیربکس مناسب در راهبرهای طولی جهت حرکت طولی مناسب و انتخاب مناسب برند و مشخصات وینچ بالابری مشکلات تعمیر و نگهداری کمتری را در آینده متوجه شما خواهد کرد.
با توجه به تمامی موارد ذکر شده، برخی مشکلات بدلیل کاربری غیر صحیح بوجود می آید که در دفترچه های نهایی شرکت سازنده ذکر می گردند. بهمین دلیل هیچ شرکتی کمربند راهنمای سیم بکسل را گارانتی نمی کند و در خصوص آسیبهایی که بدلیل کاربری غیر صحیح صورت بگیرد متعهد نمی شود.

کران سیستم توران

» طراح و سازنده انواع جرثقیل سقفی ، جرثقیل دروازه ای و جرثقیل بازویی

» ساخت انواع سازه های فلزی و تجهیزات جابجایی مواد 

» فروش و خدمات پس از فروش 

 

آدرس: کیلومتر 40 اتوبان تهران - قم، شهرک صنعتی شمس آباد، بلوار نارنجستان، گلبرگ12، پلاک 9

تلفن: 56235923 - 56235922- 56232969-021

فکس: 56232970-021

ایمیل: info@turancrane.com

واتس آپ و تلگرام : 5623954-0912