جرثقیل جفت پل سقفی چیست؟
جرثقیل سقفی جفت پل، یک وسیله حمل و جابجایی سنگین در صنعت ساخت و ساز، کارخانجات و انبارها است. این جرثقیل دارای سیستمی است که از طریق دو ریل موازی به سقف یا بالای سر قرار گرفته و قابلیت جابجایی بارهای سنگین را فراهم می‌کند.

در صنایعی که بنا بر نیازهای موجود در کارگاه‌ها، نیازمند جابجایی مواد در ظرفیت و تناژ بالا و یا عرض و دهانه زیاد است، جرثقیلهای جفت پل سقفی بیشتر از جرثقیلهای تک پل سقفی کاربرد بیشتری دارند.

 

اجزا جرثقیل سقفی جفت پل:
این جرثقیلها دارای دو پل با راهبر طولی است که وینچ بالابر با استفاده از یک کالسکه در عرض دو پل جرثقیل حرکت می کند. جرثقیلهای جفت پل سقفی با وجود هزینه جزئی بالاتر، دارای مزیتهای بالایی نسبت به جرثقیلهای تک پل هستند که کاربرد آنها را در صنایع مختلف افزایش داده است.

 

برخی از مزایای جرثقیل جفت پل سقفی:
استفاده از این نوع جرثقیل با توجه به ویژگی‌های آن، در درجه اول اطمینان و پوشش وزن و حجم بالا را شامل می‌شود. همچنین برخی دیگر از مزیت‌های جرثقیل سقفی جفت پل شامل موارد زیر است:

- ارتفاع قلاب مفید بیشتر نسبت به جرثقیلهای تک پل سقفی
- توان جابجایی و بالابری مواد با ظرفیت و وزن بالاتر
- توان جابجایی و بالابری مواد در سالنهای با عرض بالا
- دسترسی آسانتر و مطمئنتر به وینچ بالابر و کالسکه حرکت عرضی جهت تعمیرات و نگهداری
- امکان نصب سریعتر و آسانتر راهرو، مگنت، چنگک، کابین و سایر تجهیزات جانبی
- قابلیت نصب درسازه هایی با ارتفاع زیاد
- توانایی در دسترسی به سرعتهای حرکتی بالاتر

 

برخی از ویژگی‌های اصلی جرثقیل سقفی جفت پل:
- ظرفیت حمل بالا: این نوع جرثقیل از ظرفیت حمل بالایی برخوردار است و معمولاً بارهایی با وزن‌های سنگین را با دقت بالا جابجا می‌کند.
-قابلیت دقت: با استفاده از سیستم‌های کنترل پیشرفته، جرثقیل سقفی جفت پل قادر است بارها را با دقت و صرفه‌جویی در زمان حرکت دهد.
-انعطاف پذیری: با توجه به طراحی دو ریل موازی، این جرثقیل به راحتی می‌تواند در طول سطح کاری حرکت کند و بارها را به مکان‌های مختلف منتقل کند.
- سیستم‌های ایمنی: جهت جلوگیری از حوادث، این جرثقیل‌ها معمولاً دارای سیستم‌های ایمنی هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به سنسورهای فشار، سیستم‌های ضربه‌گیری و محدودکننده سرعت اشاره کرد.

 

با توجه به اطمینان‌پذیری و توان حمل و بالابری بالا در و دیگر خصوصیات جرثقیلهای جفت پل سقفی، استفاده از این نوع جرثقیل در سالنهایی با دهانه بالاتر از 15 متر و ظرفیتهای بالای 10 تن مقرون به صرفه‌تر می‌باشد و راندمان کاری بالایی را برای صاحبان صنایع و کارگاه‌های صنعتی فراهم می‌کند. در این جرثقیل، چون قلاب در بین دو پل قرار می‌گیرد، این موضوع باعث می‌شود امکان رسیدن به بیشترین ارتفاع مفید در مقایسه با جرثقیلهای دیگر وجود داشته باشد. بهمین دلیل در مواردی که ارتفاع سالن و محیط کاری شما کم باشد، در ظرفیتهای پایین و سبک و دهانه‌های کم نیز جهت رسیدن به ارتفاع ماکزیمم و کسب حداکثر بازده از محیط کاری، به جای ساخت جرثقیل تک پل، جرثقیل سقفی بصورت جفت پل ساخته می‌شود.

 

اتصال پل به راهبرهای طولی با توجه به نیاز مشتری با روشهای مختلف صورت می‌گیرد. استفاده از این روش‌ها که بنا بر شرایط موجود انتخاب می‌شود، امکان رسیدن به فضای مفید بهینه را فراهم می‌کند. در صورتیکه فاصله بین کنسول‌ها از سقف کم باشد، به شدت حرکت عرضی محدود می گردد. بنابراین، توصیه می‌شود؛ حداقل فاصله لازم در زمان ساخت سوله رعایت گردد. در مواقعی که فاصله کنسول تا سقف زیاد باشد با تغییر روش اتصال پلها به راهبر طولی یا همان کله‌گی جرثقیل، امکان بالا بردن ارتفاع پلها با رونشین کردن پلها وجود دارد اما در صورتیکه این فاصله کمتر از میزان مورد نیاز باشد مانع از حرکت کالسکه عرضی تا نزدیکترین نقطه ممکن به اطراف می‌شود.

 

البته در این شرایط روش‌هایی همچون ساخت کالسکه بصورت خورجینی و یا بستن وینچ بالابر بصورت آویز از کالسکه حرکت عرضی امکان پذیر است که شامل هزینه بالاتر و مشکلاتی در نصب، تعمیر و نگهداری می‌گردد.

 

با توجه به اینکه مشتری نیاز دارد تا بیشترین پاسخگویی به نیاز موجود را با صرف حداقل منابع به دست آورد و همچنین در نظر گرفتن این موضوع شرایط متنوع موجود در کارگاه و فضای کاری باعث می‌شود تا پیشنهادهای مختلفی برای طراحی و ساخت جرثقیل وجود داشته باشد، از این رو ضرروی است که از مشاوره تخصصی و رایگان قبل از انتخاب نوع جرثقیل که توسط متخصین شرکت ما ارائه می‌شود، بهره‌مند شوید.
در ادامه، گفتنی است؛ یکی از بزرگترین محاسن جرثقیلهای جفت پل سقفی، تطابق با نیازهای صنایع مختلف از قبیل صنایع فولاد، ریخته‌گری، صنایع سنگین ماشین سازی، نیروگاه ها و ... می باشد. در صنایعی که از سرعتهای حرکتی بالا و یا دقت بالا و توقفهای سریع استفاده می شود و یا قطعات حساس با ضریب اطمینان بالا جابجا می شوند، جرثقیلهای جفت پل انتخاب مناسبتری می باشند.

 

جمع‌بندی:

در نهایت، جرثقیل سقفی جفت پل یک وسیله قدرتمند برای جابجایی بارهای سنگین و حمل ایمن در محیط‌های صنعتی و ساختمانی می‌باشد که با توجه به نوع کاربرد و نیازهای محیطی، هدینگ مناسب برای آن انتخاب می‌شود. با در نظر داشتن این مطلب که برای کسب بهترین بازده کاری، باید در انتخاب و طراحی نوع و ظرفیت جرثقیل باید از نظر کارشناسی بهره برد، توصیه می‌شود حتما از قبل از انتخاب و سفارش محصول از مشاوره کارشناسان شرکت ما استفاده نمایید.

کران سیستم توران

» طراح و سازنده انواع جرثقیل سقفی ، جرثقیل دروازه ای و جرثقیل بازویی

» ساخت انواع سازه های فلزی و تجهیزات جابجایی مواد 

» فروش و خدمات پس از فروش 

 

آدرس: کیلومتر 40 اتوبان تهران - قم، شهرک صنعتی شمس آباد، بلوار نارنجستان، گلبرگ12، پلاک 9

تلفن: 56235923 - 56235922- 56232969-021

فکس: 56232970-021

ایمیل: info@turancrane.com

واتس آپ و تلگرام : 5623954-0912