جرثقیل سقفی تک پل چیست؟


جرثقیلهای تک پل سقفی، به سبب مزیت‌های مختلفش از جمله؛ حجم کمتر، ساخت سریع‌تر، نصب آسان‌تر و توانایی کاربرد در طیف گسترده‌ای از صنایع، بسیار مرسوم بوده و پرکاربرد هستند. این نوع جرثقیل به سبب ساختار خود، امکان سازگاری با انواع محیط‌های صنعتی متنوع را دارد.


قبل از هرچیز باید در مرحله انتخاب جرثقیل سقفی تک پل به عنوان وسیله جابجایی و بالابری دقت کافی به کار گرفته شود. اگر بعد از کسب مشاوره تخصصی و ارزیابی دقیق علمی، تصمیم نهایی بر انتخاب و استفاده از جرثقیل سقفی تک پل قرار گرفت، استفاده از دستگاه جرثقیل بهینه و متناسب با نیازهای موجود که به صورت دقیق و کارآمد طراحی و ساخته شده است، می‌تواند در ارتقا و بهبود کیفیت و بهره‌وری محیط کاری شما نقش بسیار موثری ایفا کند. باید توجه داشت که یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که باعث می‌شود استفاده از جرثقیل سقفی تک پل در محیط صنعتی خاصی توصیه شود، محدودیت در فضای کاری است. از این جهت این نوع جرثقیل‌ها، یک راه حل ایده‌آل برای صنایع کوچک جهت انتقال مواد با وزن پایین و متوسط و در عرض کم است.


جرثقیل‌های سقفی تک پل؛ از نظر اقتصادی مقرون به صرفه‌ترین راه حل برای تامین نیاز بالابری و جابجایی اجسام و کالاها در کارخانه‌ها و محیط‌های صنعتی هستند. دلیل این موضوع این است که با توجه به ساختار جرثقیل‌های تک پل سقفی، صرفه‌جویی قابل توجهی در هزینه مواد فولادی اولیه، حمل و نقل و نصب جرثقیل صورت می‌گیرد.

 

اجزا جرثقیل سقفی تک پل


جرثقیل سقفی تک پل از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است. این اجزا معمولا شامل موارد زیر است:
• یک عدد پل
• راهبر طولی جرثقیل سقفی یا کله‌گی جرثقیل سقفی
• وینچ بالابر جرثقیل سقفی بصورت آویز از بال پایین پل جرثقیل سقفی
• سیستم برق رسانی جرثقیل سقفی
• کنترل فرمان جرثقیل سقفی / ریموت کنترل جرثقیل سقفی

 

امکانات و ویژگی‌های جرثقیل تک پل سقفی


جرثقیل‌های تک پل سقفی با توجه به مختصات خود و پرکاربرد بودنشان، مزیت‌های متنوع و گسترده‌ای را برای صاحبان صنایع و کارخانه‌ها فراهم می‌کنند. برخی از این مزایا عبارتند از؛


• انعطاف‌پذیری، سازگار بودن و قابلیت سفارشی‌سازی برای انواع مختلف محیط‌های صنعتی
• وزن کم سازه جرثقیل و سبک بودن
• قیمت پایین‌تر نسبت به جرثقیل‌های جفت پل سقفی
• نیاز به فضای کمتر
• نیاز به تعمیر و نگهداری حداقل
• سوئیچ حفاظتی اضافه بار در برابر تحمیل بار اضافه
• سوئیچ حد ارتفاع (بالا-پایین)، برای تنظیم ارتفاع قلاب
• امکان حفاظت در برابر قطع برق
علل ارزان‌تر بودن جرثقیل سقفی تک پل
جرثقیل‌های سقفی تک پل هزینه کمتری در قیاس با جرثقیل‌های جفت پل سقفی دارند. برخی از دلایل ارزان‌تر بودن این نوع جرثقیل‌ها عبارت است از:
• دارا بو دن سازه سبک‌تر به علت استفاده از فقط یک پل در ساخت سازه
• کاهش هزینه‌های حمل و نقل
• استفاده از بالابر ساده‌تر و سبک‌تر در ظرفیت‌های پایین‌تر از 6.3 تن

 

انواع جرثقیل تک پل سقفی


جرثقیل سقفی تک پل زیرنشین: مقصود از زیرنشین (Under Running overhead crane) محل قرارگیری وینچ بالابری بر روی پل می‌باشد که در قسمت پایین پل قرار می‌گیرد.
جرثقیل سقفی تک پل رونشین: در شرایط خاصی، امکان ساخت جرثقیل تک پل سقفی به صورت رونشین (Top Running overhead crane) نیز وجود دارد.

 

نکات قابل توجه در انتخاب جرثقیل سقفی تک پل


برای انتخاب جرثقیل تک پل سقفی توجه برخی نکات حائز اهمیت است.


• وزن و ظرفیت جابجایی مورد نیاز
اولین چیزی که در ارتباط با انتخاب جرثقیل سقفی تک پل باید مد نظر قرار دهید، مقدار وزنی هست که نیاز دارید جابجا کنید. در واقع در اغلب اوقات، وزن اجسامی که می‌خواهید جابجا کنید نقش تعیین‌کننده در تعیین نوع جرثقیل دارد.
باید توجه داشته باشید که جرثقیل های تک پل سقفی برای جابجایی و بالابری اجسام دارای وزن سبک تا متوسط طراحی و ساخته می‌شوند. به همین علت اگر قصد دارید بار با وزن سنگین و خیلی سنگین جابجا کنید، استفاده از جرثقیل‌های جفت پل سقفی، راه‌حل مناسب‌تری می‌باشد.

 

• دهانه
دهانه سالن نقش مهمی در تعیین نوع جرثقیل سقفی دارد. اگر دهانه سالن شما کوچک یا در حد متوسط است استفاده از جرثقیل سقفی تک پل می‌تواند یک راه‌حل ایده‌آل و مقرون به صرفه برای کارخانه شما باشد. اگر دهانه سالن‌تان بزرگ باشد، بهتر است به دنبال تهیه جرثقیل سقفی جفت پل باشید تا بتوانید بهترین کارآیی را کسب نمایید.

 

• گروه‌بندی
جرثقیل‌های سقفی بر اساس وزن مورد حمل و دوره یا تعداد دفعات استفاده از جرثقیل در روز طبقه‌بندی می‌شوند. با در نظر گرفتن این دو شاخص معمولا شش گروه جرثقیل خواهیم داشت.


1. کم‌کار: با تعداد جابجایی بسیار پایین (نیازمند دقت بالا و سرعت پایین)
2. خدمات سبک: با تعداد 2 تا 5 جابجایی بار در هر ساعت
3. خدمات متوسط: تعداد استفاده معمولا 5 تا 10 جابجایی در ساعت است و معمولا وزن بارها تا 50% ظرفیت اسمی جرثقیل است
4. خدمات سنگین: تعداد استفاده معمولا 10 تا 20 جابجایی در ساعت است و معمولا وزن بارها تا 65% ظرفیت اسمی جرثقیل است
5. خدمات شدید: تعداد استفاده معمولا بیش از 20 جابجایی در ساعت است و معمولا وزن بارها نزدیک به ظرفیت اسمی جرثقیل است
6. خدمات شدید مستمر: کار مداوم و بدون توقف روی ظرفیت اسمی جرثقیل

 

• سفارشی‌سازی

اگر نیاز دارید که تجهیزات ویژه‌ای در جرثقیل شما تعبیه شود حتما ضروری است که آن را با سازنده جرثقیلتان در میان بگذارید، تا با توجه به شرایط و درخواست شما محصول نهایی سفارشی‌سازی شود.

 

• سازنده جرثقیل
یکی از مهم‌ترین چیزهایی که باید نسبت به آن حساسیت داشته باشید، شرکت سازنده جرثقیل سقفی است. در واقع شرکت سازنده جرثقیل سقفی فقط یک سازنده نیست، بلکه در عمل مشاور، تعمیرکار، تهیه کننده لوازم و قطعات و همچنین تضمین‌کننده عملکرد بهینه دستگاه جرثقیل سقفی شما نیز هست. بهترین گزینه است که جرثقیل‌تان را از سازنده‌ای تهیه کنید که خدمات زیر را هم برای شما فراهم کند:
 نصب و راه‌اندازی جرثقیل سقفی
 پشتیبانی فنی و مهندسی
 امکان ساخت سفارشی بر اساس نیازهای خاص محیط صنعتی شما
 امکان پشتیبانی کامل قطعات یدکی
 ارائه خدمات تعمیر و نگهداری
 دارای تاییدیه از مراجع معتبر
 سابقه فعالیت و ساخت محصول برای شرکت‌های معتبر
 همکاری با برندها و شرکت‌های معتبر بین‌المللی

 

محدودیت‌های جرثقیل سقفی تک پل


با توجه به ویژگی‌ها و مختصات این نوع جرثقیل، استفاده از آن محدودیت‌هایی نسبت به جرثقیل‌های جفت پل سقفی دارد که عمده موارد آن عبارتند از:
• محدودیت در ظرفیت حمل بار جرثقیل سقفی
• محدودیت در عرض جرثقیلها در ظرفیت برابر با جرثقیل سقفی جفت پل
• مشکلات در دسترسی به وینچ بالابر جهت تعمیرات و نگهداری
• عدم قابلیت نصب راهروی تعمیراتی
• محدودیت در نصب تجهیزات اضافی مانند مگنت، چنگک، کابین

 

جمع‌بندی:
در صورتی که دهانه سالن و یا کارگاه صنعتی شامل کمتر از 15 متر است و وزن بار مورد نیاز برای جابجایی و بالابری 6.3 تن و کمتر از آن است، مناسب‌ترین و کارآترین دستگاه جرثقیل سقفی پیشنهادی جرثقیل سقفی تک پل می‌باشد و این نوع جرثقیل می‌تواند بهترین بهره‌وری را برای شما فراهم کند.

 

با توجه به شکل سازه ساختمانی، پل می‌تواند به روش‌های مختلف (رونشین و زیرنشین) بر روی راهبر طولی مونتاژ گردد. این روشها اجازه می‌دهد تا به فضای مفید بهینه برسیم. افزایش ارتفاع مفید اجازه انبار کردن مواد بیشتری را مهیا می‌سازد. در برخی موارد جهت رسیدن به ارتفاع مفید بیشتر جرثقیل‌های سقفی، فاصله کنسول تا سقف را کوتاه در نظر می‌گیرند که نه تنها کمکی به ارتفاع مفید جرثقیل سقفی تک پل نمی‌کند، بلکه کار نصب جرثقیل را نیز مشکل خواهد کرد. همچنین قابل ذکر است که، در صورت اضافه شدن جرثقیل جفت پل سقفی در همان سالن مشکلات بیشتری نیز بوجود می‌آید.


موضوع طراحی، ساخت و نصب جرثقیل یک موضوع تخصصی و نیازمند ارزیابی دقیق و علمی از نیازها و مختصات محیط شما است. بنابراین ضروری است قبل از تعیین نوع سوله و ساخت سازه آن، مشاوره تخصصی و رایگان کارشناسان ما را کسب کنید. این مشاوره به شما کمک خواهد کرد، تا هم به بهترین راه‌حل ممکن برسید و هم از تحمل هزینه‌های بیشتر یا بازهزینه در روند ساخت‌وساز در سالن‌ها و کارخانجات خود پرهیز کنید.


بیشترین ارتفاع و عرض مفید در جرثقیلهای تک پل سقفی به نوع و مدل وینچ جرثقیل سقفی نیز بستگی دارد. جهت رسیدن به ارتفاع مفید بالاتر بهتر است از وینچ‌های وزنه مقابل (لوهدروم low headroom -) استفاده شود. در این مدل، وینچ در دو طرف پل جرثقیل سقفی تک پل قرار می‌گیرد و قلاب از کف پل فاصله بسیار کمی بسته به مارک وینچ قرار می‌گیرد. اکثر وینچ‌های به‌روز دنیا دارای این سیستم می‌باشند. طبیعی است استفاده از وینچ‌هایی که با تکنولوژی قدیمی ساخته شده‌اند، امکان بهره‌وری بیشتر را نخواهند داشت.


جهت رسیدن به عرض مفید بیشتر نیز، انتخاب مدل وینچ جرثقیل بسیار مهم است. وینچهایی که الکتروموتور، گیربکس و درام در یک ردیف می‌باشند کمترین عرض مفید و در سری‌های کمپکت نیز بیشترین عرض مفید در دسترس قرار می‌گیرد. نکته بسیار مهم دیگر جهت رسیدن به عرض مفید بیشتر، انتخاب وینچ با ارتفاع متناسب است چرا که با افزایش ارتفاع بالابری، درام بلندتر و عرض وینچ بیشتر می‌شود.

 

نکته پایانی:
ارزیابی دقیق محیط صنعتی و انتخاب دقیق محصولی که متناسب با نیازهای شما باشد بسیار مهم است. برخی از سازندگان جرثقیل در برخی از موارد، اقدام به ساخت جرثقیل با ظرفیت بالاتر می‌کنند تا هر نوع نیاز موجود را پوشش دهند. مهمترین صدمه اینکار این است که هزینه‌های اولیه زیادی به مشتری تحمیل می‌شود و مشتری چیزی را خریداری و بابت آن هزینه می‌پردازد که احتمالا هیچگاه از ظرفیت واقعی و عملکردی آن بهره نخواهد برد. بنابراین، بسیار ضروی است که داده و اطلاعات مربوط به نیاز محیط کاری شما به صورت دقیق و علمی توسط متخصصین مجرب مورد ارزیابی قرار گیرد و سپس بر اساس نیاز موجود نسبت به طراحی و ساخت جرثقیل بهینه اقدام شود.

کران سیستم توران

» طراح و سازنده انواع جرثقیل سقفی ، جرثقیل دروازه ای و جرثقیل بازویی

» ساخت انواع سازه های فلزی و تجهیزات جابجایی مواد 

» فروش و خدمات پس از فروش 

 

آدرس: کیلومتر 40 اتوبان تهران - قم، شهرک صنعتی شمس آباد، بلوار نارنجستان، گلبرگ12، پلاک 9

تلفن: 56235923 - 56235922- 56232969-021

فکس: 56232970-021

ایمیل: info@turancrane.com

واتس آپ و تلگرام : 5623954-0912