جرثقیل های سقفی تک پل چیست؟

این نوع جرثقیل برای انجام طیف گسترده‌ای از عملیات بالابری و جابجایی در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. جرثقیل سقفی تک پل اگر متناسب با نیازهای موجود و به صورت دقیق و کارآمد طراحی و ساخته شود، می‌تواند تولید روزانه را افزایش داده و کیفیت تولید شما را بهبود ببخشد. همچنین، این نوع جرثقیل‌ها یک راه حل ایده آل کارگاه‌هایی است که از نظر فضای با محدودیت روبه‌رو هستند. در صنایع کوچک که انتقال مواد با ظرفیت پایین در عرض کم و با جرثقیل‌های سبک و متوسط انجام می‌گیرد، معمولا از این نوع جرثقیل استفاده می‌شود.

 

اجزا جرثقیل سقفی تک پل

جرثقیل سقفی تک پل از احزا مختلفی تشکیل شده است. معمولا این جرثقیل‌ها دارای یک پل با راهبر طولی یا کله‌گی است که وینچ بالابر بصورت آویز از بال پایین پل جرثقیل قرار می‌گیرد. همچنین، حرکت عرضی نیز جزئی از عملکرد وینچ بالابر است.

 

مزیت‌های جرثقیل تک پل سقفی

- وزن کم سازه جرثقیل
- قیمت پایینتر نسبت به جرثقیلهای جفت پل سقفی

 

محدودیت‌های جرثقیل سقفی تک پل

با توجه به ویژگی‌ها و مختصات این نوع جرثقیل، استفاده از آن محدودیت‌هایی نسبت به جرثقیل‌های جفت پل سقفی دارد که عمده موارد آن عبارتند از:

- محدودیت در ظرفیت حمل بارجرثقیل سقفی
- محدودیت در عرض جرثقیلها در ظرفیت برابر با جرثقیل سقفی جفت پل
- مشکلات در دسترسی به وینچ بالابر جهت تعمیرات و نگهداری
- عدم قابلیت نصب راهروی تعمیراتی
- محدودیت در نصب تجهیزات اضافی مانند مگنت، چنگک، کابین

 

جمع‌بندی:

بر اساس ویژگی‌های برشمرده در بالا، جرثقیل‌های تک پل سقفی بهترین گزینه برای محیط‌های کاری کوچک و وظایف کاری سبک و متوسط است و در سالن‌های با دهانه کمتر از 15 متر و ظرفیت باربرداری کمتر از 5 تن بیشترین بهره‌وری را ارائه می‌دهد.

 

با توجه به شکل سازه ساختمانی، پل می‌تواند به روش‌های مختلف (رونشین و زیرنشین) بر روی راهبر طولی مونتاژ گردد. این روشها اجازه می‌دهد تا به فضای مفید بهینه برسیم. افزایش ارتفاع مفید اجازه انبار کردن مواد بیشتری را مهیا می‌سازد. در برخی موارد جهت رسیدن به ارتفاع مفید بیشتر جرثقیل‌های سقفی، فاصله کنسول تا سقف را کوتاه در نظر می‌گیرند که نه تنها کمکی به ارتفاع مفید جرثقیل سقفی تک پل نمی‌کند، کار نصب جرثقیل را نیز مشکل خواهد کرد. همچنین قابل ذکر است که، در صورت اضافه شدن جرثقیل جفت پل سقفی در همان سالن مشکلات بیشتری نیز بوجود می‌آید. بنابراین توصیه می‌گردد، با توجه به تخصصی بودن موضوع طراحی، ساخت و نصب جرثقیل، در صورت امکان قبل از ساخت سوله و سازه با با مشاورین مجرب و توانمند ما به صورت رایگان مشورت نمایید تا هم بهترین راه‌حل ممکن را دریافت نمایید و هم از پرداخت هزینه‌های بیشتر یا بازهزینه در روند ساخت اماکن‌تان مصون بمانید.

 

بیشترین ارتفاع و عرض مفید در جرثقیلهای تک پل سقفی به نوع و مدل وینچ جرثقیل سقفی نیز بستگی دارد. جهت رسیدن به ارتفاع مفید بالاتر بهتر است از وینچ‌های وزنه مقابل (لوهدروم) استفاده شود. در این مدل، وینچ در دو طرف پل جرثقیل سقفی تک پل قرار می‌گیرد و قلاب از کف پل فاصله بسیار کمی بسته به مارک وینچ قرار می‌گیرد. اکثر وینچ‌های بروز دنیا دارای این سیستم می‌باشند.

 

جهت رسیدن به عرض مفید بیشتر نیز انتخاب مدل وینچ جرثقیل بسیار مهم است. وینچهایی که الکتروموتور، گیربکس و درام در یک ردیف می‌باشند کمترین عرض مفید و در سری‌های کمپکت که اکثر محصولات جدید آلمانی را شامل می‌شود بیشترین عرض مفید در دسترس قرار می‌گیرد. نکته بسیار مهم دیگر جهت رسیدن به عرض مفید بیشتر، انتخاب وینچ با ارتفاع متناسب است چرا که با افزایش ارتفاع بالابری، درام بلندتر و عرض وینچ بیشتر می‌شود.

 

نکته پایانی:

برخی از سازندگان جرثقیل اقدام به بالاتر گرفتن ظرفیت و حجم جرثقیل خود می‌کنند. مهمترین صدمه اینکار این است که هزینه‌های زیادی به مشتری تحمیل می‌شود و مشتری چیزی را خریداری و بابت آن هزینه می‌پردازد که احتمالا هیچگاه از ظرفیت واقعی و عملکردی آن بهره نخواهد برد. بنابراین، بسیار ضروی است که داده و اطلاعات مربوط به نیاز محیط کاری شما به صورت دقیق و علمی مورد ارزیابی قرار گیرد و سپس بر اساس نیاز موجود نسبت به طراحی و ساخت جرثقیل بهینه اقدام شود.

کران سیستم توران

» طراح و سازنده انواع جرثقیل سقفی ، جرثقیل دروازه ای و جرثقیل بازویی

» ساخت انواع سازه های فلزی و تجهیزات جابجایی مواد 

» فروش و خدمات پس از فروش 

 

آدرس: کیلومتر 40 اتوبان تهران - قم، شهرک صنعتی شمس آباد، بلوار نارنجستان، گلبرگ12، پلاک 9

تلفن: 56235923 - 56235922- 56232969-021

فکس: 56232970-021

ایمیل: info@turancrane.com

واتس آپ و تلگرام : 5623954-0912