جرثقیل های استاندارد


با توجه به اینکه تنوع کارخانجات و محیط‌های صنعتی بسیار گسترده است، این اماکن نیز گسترده بوده و با روش‌ها و تجهیزات مختلفی انجام می‌شود. از جمله این تجهیزات جرثقی سقفی و جرثقیل دروازه ای، لیفتراک، تسمه نقاله، جرثقیلهای ماشینی و ... می‌باشد. انتخاب و کاربرد این تجهیزات با توجه به مختصات و نیازهای محل صنعتی موجود، زمان کاربری، سطح ایمنی مورد نیاز برای جهت جابجایی اجناس سنگین صورت می‌پذیرد. این مرحله یکی از مهم‌ترین مراحل در تهیه تجهیزات حمل مواد و تجهیزات بالابری می‌باشد که نیازمند استفاده از مشاوره تخصصی می‌باشد تا بهترین بهره‌وری براساس منابع و نیازهای موجود حاصل گردد. اطلاق عنوان استاندارد به این نوع جرثقیل‌ها از آن جهت است که این تجهیزات در صنایع مختلف متدوال و مرسوم است.

مزیت‌های استفاده از جرثقیل استاندار (جرثقیل سقفی، جرثقیل دروازه ای و ...)


این نوع جرثقیلها که در طول از زمان از تکامل بسیار مناسبی برخوردار شده اند، مزایای فروانی برای صنایع مختلف فراهم می‌کنند. برخی از مزیتهای جرثقیلهای سقفی و جرثقیل دروازه ای موجب گردیده تا اکثر عملیات انتقال مواد در صنایع و کارخانجات توسط این نوع جرثقیلها صورت پذیرد. برخی از این مزیت‌ها عبارتند از:
 سرعت بالا در انتقال مواد
 دقت بالا در انتقال مواد مخصوصا در سیستم مونتاژ
 ایمنی بالای جرثقیلهای سقفی و دروازه ای در مقایسه با لیفتراک و جرثقیل ماشینی
 میزان تعمیرات و نگهداری پایین
 هزینه تعمیرات و نگهداری پایین
 کاربری و آموزش کاربری آسان
 حفظ فضای با ارزش کف محیط صنعتی جهت تولید، انبار و ...
 امکان چینش دلخواه کالا روی هم
 امکان اضافه کردن تجهیزات اضافی مثل چنگک، مگنت، سیستم توزین و ...
 امکان استفاده در شرایط دمایی بالا
 امکان استفاده در شرایط محیطی مخرب مثل گرد و خاک، اسید و گازهای قابل انفجار

مزیتهای ذکر شده موجب می شود با توجه به شرایط کاری در صنایع مختلف از انواع جرثقیلهای سقفی استفاده گردد. این جرثقیلها شامل سازه پل می باشد که وینچ بالابری در امتداد آن حرکت می کند و سازه پل بر روی تیرهای حمال در طول سالن حرکت می کند. این جرثقیلها معمولا از ظرفیت 250 کیلوگرم تا ظرفیتهای 1000 تنی ساخته می شود.

نکات مهم در انتخاب جرثقیل سقفی


مواردی که در انتخاب و ساخت جرثقیلهای سقفی حائز اهمیت می باشد و موجب می شود تا دستگاهی با توانمندی مناسب و قیمت مناسب داشته باشید بصورت خلاصه عبارتند از:

- ظرفیت: با توجه به اینکه اجسامی که قرار است با جرثقیل سقفی جابجا گردد چه وزنی دارند و سنگین ترین آنها چه وزنی دارد ظرفیت جرثقیل تعیین می گردد. جرثقیلهای سقفی معمولا با ضریب اطمینان مناسب ساخته می شوند و قابلیت جابجایی بار با ظرفیت نامی و یا حتی بالاتر از آن را دارند. مخصوصا در جرثقیلهای با وینچ بالابر آلمانی ظرفیتهای نامی بسیار قابل اعتمادترند. بنابراین نیاز نیست ظرفیت بالاتر از آنچه مورد نیاز است سفارش داده شود. در مواردی که در یک سالن از دو یا چند جرثقیل بهره خواهید برد با توجه به طراحی سیستم تولید یا انبار می توان از جرثقیلهایی با ظرفیت متفاوت استفاده کرد تا قیمت تمام شده مجموع حالت بهینه داشته باشد.

- دهانه (عرض سالن): دهانه سالن در طراحی جرثقیل سقفی تاثیر زیادی دارد. چنانچه در صورتی که دهانه بسیار کم باشد قیمت جرثقیل نسبت به مساحتی که تحت پوشش قرار خواهد گرفت بالا بوده و در صورتی که دهانه زیاد باشد سازه جرثقیل وزن زیادی خواهد داشت و طبیعتا با توجه به وزن مرده جرثقیل سقفی متناسب با ستونها و تیر حمالهای طولی سنگین تر شده و روی تمامی جوانب سازه و مکانیک جرثقیل تاثیر خواهد گذاشت که در نهایت قیمت هر دستگاه جرثقیل بالاتر خواهد بود. معمولا توصیه می گردد در صورتی که در سیستم تولید مشکلی ایجاد نشود، در انتخاب دهانه سالن سیستمهای جرثقیل سقفی مورد توجه قرار گیرد.

- طول سالن: یا توجه به طول سالن بایستی در انتخاب سرعت حرکت طولی جرثقیل، گروه کاری انتخاب سیستم برق رسانی طولی و تعداد جرثقیلهای مورد نیاز تاثیر گذار است.

- گروه کاری (Work Group): یکی از موارد بسیار مهم که شاید کاربران اطلاع کمتری داشته باشند گروه کاری جرثقیل سقفی است. گروه کاری با توجه به میزان زمانی که از یک جرثقیل در یک روز استفاده می شود و میانگین وزنی که عموما با جرثقیل جابجا می شود نسبت به ظرفیت نامی، تعریف می شود و روی طراحی کل اجزای جرثقیل از سازه تا سیستم برق رسانی و ... تاثیر گذار است. در صورتی که گروه کاری جرثقیل کمتر از آنچه مورد نیاز است، باشد استهلاک و خرابی زیادی در سیستم خواهید داشت و علاوه بر این ممکن است توقفهای اجباری در حین کار بوجود آید.

- سرعتهای حرکتی: با توجه به طول و عرض و ارتفاع سالن و جرثقیل سقفی بایستی از سرعت مناسب در حرکتها بهره برد. مورد کاربری در صنایع مختلف نیز تاثیر زیادی روی سرعتها دارد. در صنایعی همچون ذوب ریزی و ریخته گری سرعتهای بالایی مورد نیاز است در حالی که در صنایع مونتاژ سرعت پایینتر و دقت مهمتر است.
- محیط کاربری: مواردی همچون دمای زیاد، گرد و خاک، بخارات اسیدی و گازهای قابل انفجار تاثیر زیادی روی سیستمهای جرثقیل خواهند گذاشت که بایستی قبل از ساخت جرثقیل حتما در نظر گرفته شود.
هرچند انواع جرثقیلهای استاندارد اعم از سقفی، دروازه ای و ... دارای مزایایی گوناگونی است که بخش عمده‌ای از آن در مطلب حاضر ارائه شد، اما باید توجه داشت که در مواردی که دفعات انتقال مواد کم باشد و یا مواردی که بار جهت حمل با لیفتراک بسته بندی می‌شود استفاده از این جرثقیل ها شامل مزیت برای صنایع نمی باشد و استفاده از آن توصیه نمی‌گردد. به همین علت است که مشاوره تخصصی اولیه قیل از انتخاب جرثقیل بسیار حائز اهمیت می‌باشد. این موضوع از آن جهت اهمیت دارد که هزینه اولیه خرید جرثقیلهای سقفی در اکثر موارد بالاتر از تجهیزات دیگر انتقال مواد می‌باشد و صاحبان صنایع باید در انتخاب تجهیزات بالابری و جابجایی مواد، مدیریت منابع را بر اساس بهره‌وری بهینه مد نظر قرار دهند.
جرثقیلهای استاندارد سقفی (Normal) جرثقیلهایی است که در داخل سالنها و محیط بسته نصب می گردد و بسته به دهانه، ظرفیت مشخصات سالن و کاربرد به سه دسته تقسیم می گردند.
جرثقیل تک پل سقفی
جرثقیل جفت پل سقفی
جرثقیل تک پل معلق

کران سیستم توران

» طراح و سازنده انواع جرثقیل سقفی ، جرثقیل دروازه ای و جرثقیل بازویی

» ساخت انواع سازه های فلزی و تجهیزات جابجایی مواد 

» فروش و خدمات پس از فروش 

 

آدرس: کیلومتر 40 اتوبان تهران - قم، شهرک صنعتی شمس آباد، بلوار نارنجستان، گلبرگ12، پلاک 9

تلفن: 56235923 - 56235922- 56232969-021

فکس: 56232970-021

ایمیل: info@turancrane.com

واتس آپ و تلگرام : 5623954-0912